Międzynarodowa organizacja Destination Imagination Inc. (DI) jest największym na świecie kreatywnym programem edukacyjnym, działającym na zasadach non-profit. Jej głównym celem jest inspirowanie uczniów, przy jednoczesnym wyposażaniu ich w odpowiednie narzędzia poznawcze, aby mogli stać się nowym pokoleniem innowatorów i liderów. Program Destination Imagination promuje metodykę nauczania, opartą na metodzie projektu, która polega na samodzielnej realizacji przez uczniów zadania przygotowanego przez nauczyciela na podstawie wcześniej ustalonych założeń.

Historia Destination Imagination rozpoczęła się w 1982 roku w Stanach Zjednoczonych, gdzie po wstała organizacja Odysei Umysłu. W 1999 roku jej jednostka, działająca na zasadach non-profit oddzieliła się, przyjmując nazwę „Destination Imagination (DI)”. Od tego czasu DI nie poprzestało na promowaniu twórczego rozwiązywania problemów: dodało do swojej oferty holistyczny program rozwoju. Uczy on zarządzania projektami i zasobami interpersonalnymi oraz innych, ważnych w XXI wieku umiejętności, które są potrzebne w czasach szybko rozwijającej się gospodarki globalnej. Program stanowi uzupełnienie edukacji szkolnej, będąc jednocześnie propozycją spędzania czasu wolnego po szkole w sposób produktywny i kreatywny. Ta idea sprawiła, że do Programu dołączyło już ponad milion uczestników. Rokrocznie, ponad 200 000 uczniów z całego świata zawiera nowe przyjaźnie i ma okazję poznać kreatywny proces uczenia się.

Destination Imagination jest obecne w ponad 30 krajach na całym świecie. Rozwój Programu nie byłby możliwy bez współpracy z partnerami. Do największych i najbardziej aktywnych partnerów programu Destination Imagination na świecie należą m.in. NASA, Buzz Aldrin i jego organizacja Share Space Foundation, US Space and Rocket Center, National Geographic. Destination Imagination Inc. jest wspierane finansowo przez największe, wiodące firmy i organizacje w Stanach Zjednoczonych tj.: 3M, Project Management Institute Education Foundation, IBM, Akademia Oracle czy Fundacja Motoroli.

W Polsce jedynym, licencjonowanym partnerem Programu Destination Imagination jest Fundacja Wspierania i Rozwoju Kreatywności (FWiRK). Organizacja została założona w 2004 roku przez Teresę Kosiarek. Wspieranie, rozwijanie i rozpowszechnianie wszelkich form i metod stymulujących rozwój kreatywności oraz twórczego myślenia – zadania te stanowią misję Fundacji. W tym celu FWiRK organizuje warsztaty, treningi, szkolenia i zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych w zakresie twórczego myślenia i rozwoju kreatywności. Fundacja tworzy nowe programy, ćwiczenia i zadania gotowe do wykorzystania w nauczaniu kreatywnych metod pracy w grupach, podczas edukacji szkolnej oraz zajęć pozaszkolnych. Celem Fundacji jest stworzenie w szkołach odpowiedniego klimatu dla kreatywności, po to aby dzieci i młodzież mogły w ciekawy sposób rozwijać swoje zainteresowania i talenty. Największą częścią działań FWiRK jest wdrażanie programu Destination Imagination oraz rokroczna organizacja Ogólnopolskiej Olimpiady Kreatywności, podczas której dzieci podejmują:  „Wyzwania Drużynowe” oraz „Wyzwania Na Już”. Wyzwania uczą szeregu umiejętności: komunikacji i współpracy w zespole, pracy metodą projektu, planowania długofalowych celów, konsekwencji i wytrwałości, szybkiego myślenia i twórczego rozwiązywania problemów. Jednocześnie uczniowie, w celu tworzenia jak najbardziej kreatywnych rozwiązań, nabywają wiedzę z zakresu STEM (nauki, technologii, inżynierii i matematyki) oraz ART (sztuki, improwizacji).  Jak pokazują najnowsze badania, są to kompetencje niezbędne na rynku pracy przyszłości.

Program Destination Imagination uczy również procesu „From imagination to innovation – Od wyobraźni do innowacji”, który umożliwia uczestnikom wykorzystywanie nabytych umiejętności na każdym etapie ich rozwoju osobistego i zawodowego. Dzięki temu  z czasem nabywają oni przekonania, że nie istnieją rzeczy niemożliwe – są jedynie rzeczy, wymagające większego nakładu pracy i czasu.

Od tego roku szkolnego Program Destination Imagination realizowany jest również w naszej placówce.  Dzięki temu po raz pierwszy grupa kreatywnych dzieci z  grupy 7 i 8 , jako DRUŻYNA PIERŚCIENIA mogła wziąć udział w XII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Kreatywności, która odbyła się 16.-19.03.2017 r we wrocławskiej Hali Stulecia.

Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją zawierającą najważniejsze informacje o programie Destination Imagination oraz do obejrzenia krótkiej realacji z udziału w olimpiadzie.

„Dzisiejsi uczniowie kilka razy w swoim życiu zmienią zawód, dlatego będą potrzebowali różnorodnych umiejętności. Celem kształcenia nie jest jedynie zapamiętywanie informacji i zdobywanie wiedzy. Jest nim nauka pracy w zespole, nauka „uczenia się” i zasady DI: współpraca, myślenie krytyczne i twórcze rozwiązywanie problemów”.

(D.R. WIDDER, Uniwersytet Filadelfia)