Zwróć uwagę jak oddycha Twoje dziecko w ciągu dnia i podczas snu. Wiele naszych przedszkolaczków ma otwarte przez cały czas usta i oddycha przez nie. Powinny być one zapisane na konsultację laryngologiczną. Dziecko powinno oddychac udrożnionym noskiem przy zamkniętych ustach. W czasie mówienia wdychać powietrze przez nos, a wydychać przez usta. Taki tor oddechowy zapewni prawidłowy rozwój i funkcjonowanie aparatu artykulacyjnego.
A oto kilka prostych ćwiczeń oddechowych:
- Pokaż dziecku, jak nabrać dużą ilość powietrza, zatrzymać na chwilę po czym dmuchać na małe elementy zawieszone na patyczku.
- Tak jak w ćwiczeniu 1. nabieramy powietrze, zatrzymujemy, po czym zdmuchujemy świeczkę.
- Tak jak w ćwiczeniu 1. nabieramy powietrze, zatrzymujemy, po czym dmuchamy na małe kulki z papieru udając, że to autka. Urządzamy zawody.
LOKOMOTYWA
Pobaw się z dzieckiem w lokomotywę. Możesz użyć do tego zabawki:
- Lokomotywa stoi na stacji. Ma w sobie coraz więcej pary ( nadymajcie mocno policzki ) po czym partiami wypuszcza ją: puf- puf -puf…
- Lokomotywa powoli rusza: sz-sz-sz… sz-sz-sz… sz-sz-sz…
- Jedzie coraz szybciej: cz-cz-cz… cz-cz-cz… cz-cz-cz…
- Mija głośno miasta: uhu… uhu… uhu…
MECZ PIŁKI NOŻNEJ
Wyznacz na stole miejsce na dwie bramki oraz linię środkową. Możesz wykonać bramki z papieru lub plasteliny. Rozegraj z dzieckiem mecz za pomocą dmuchania w piłeczkę pingpongową.
ĆWICZENIE ODDECHOWE „ZAWODY STATKÓW”
Wykonaj małe stateczki z papieru. Zorganizuj zawody statków na stole lub nad miską z wodą. Aby statek się poruszył trzeba nabrać nosem dużo powietrza, zatrzymać je a następnie dmuchnąć na niego.
ĆWICZENIE ODDECHOWE Z KWIATKIEM
- Pokoloruj z dzieckiem obrazek kwiatka;
- Jeśli ma trudności, pomóż dziecku wyciąć płatki.
- Środek połóż lub przyklej na kartkę. Weźcie do ust słomki do napojów. Drugi koniec słomki przyłóżcie do płatka i wciągnijcie powietrze tak, jak w trakcie picia przez słomkę (płatek się przyklei do końca rurki). Wtedy wstrzymajcie oddech i postarajcie się przenieść płatek tak, żeby zaczął powstawać kwiatek ( tak samo zróbcie z kolejnymi płatkami).
JESIENNE LIŚCIE I WIATR
Do ćwiczenia potrzebne będą jesienne kolorowe listki zebrane w trakcie spaceru. Rozkładamy je na stole. Nabieramy dużo powietrza, zatrzymujemy je na moment, po czym dmuchamy na listki robiąc na zmianę mały lub duży wiatr. Wiatr może zabawić się liśćmi i próbować je poprzez dmuchanie uporządkować w jednym miejscu.