„Laurka dla Mamy
Badajcie się Drogie Mamy, bo my dzieci Was kochamy”
Wojewódzki program edukacyjny dla dzieci w wieku przedszkolnym, ich rodziców i opiekunów
Kształtowanie nawyków człowieka zaczyna się od najmłodszych lat. Wiedza i umiejętności, które małe dzieci wynoszą z przedszkola, często wpływają na ich życiowe wybory w późniejszym wieku. Proces wychowania przedszkolnego jest złożony, wymaga właściwej strategii i kładzie nacisk na ścisłą współpracę z rodzicami.
Program łączy edukację dzieci w zakresie zdrowia z motywowaniem dorosłych do aktywnego i systematycznego udziału w badaniach profilaktycznych. Nie po raz pierwszy wprowadzamy w naszych działaniach podejście kaskadowe – nauczyciele i rodzice kształtują wiedzę i zachowania dzieci, ale i dzieci mogą pomóc rodzicom w dokonywaniu właściwych wyborów w zakresie zdrowia.
Podczas zajęć najmłodsi dowiedzą się, w jaki sposób mogą dbać o własne zdrowie, a jakie zachowania nie są korzystne dla zdrowia. Prawidłowe odżywianie, regularny ruch, odpowiednia długość snu, higiena dnia codziennego w połączeniu z badaniami profilaktycznymi buduje od najmłodszych lat nasz potencjał na długie życie w zdrowiu.
Przygotowane scenariusze zajęć z dziećmi wprowadzają pojęcie „profilaktyka”. W ciągu całego życia każdy powinien wykonywać badania profilaktyczne, zaplanowane w zależności od wieku i płci. Mamy wpływ na własne zdrowie, a dbając o nie, dajemy wyraz troski również o naszych najbliższych.
Drugim, ważnym elementem programu jest komunikat dla rodziców – szczególnie mam przedszkolaków: regularnie zgłaszaj się na badanie cytologiczne. Doskonałą okazją do zaproszenia kobiet na cytologię jest Dzień Matki. W bardzo wielu przedszkolach są organizowane imprezy z tej okazji, gromadząc liczną grupę pań, które otrzymają pokolorowane przez dzieci laurki z informacjami o badaniu cytologicznym. Kadra pedagogiczna i personel administracyjny przedszkoli to środowisko zawodowe w przeważającej większości reprezentowane przez kobiety, do których również zamierzamy dotrzeć z tym przesłaniem.
Naszą inicjatywą chcemy motywować kobiety do aktywnego i systematycznego udziału w badaniach profilaktycznych – wykonywania cytologii, a także popularyzować profilaktykę pierwszorzędową raka szyjki macicy – finansowane z budżetu państwa, bezpłatne szczepienia przeciw HPV wśród nastolatków.
Więcej o programie : TUTAJ
Odpowiedzialna: Magdalena Kołodziej